Poronienie

Czy wiesz, że utraty ciąży dotyczą około 15% wszystkich ciąż? Obecnie to nadal temat tabu. Emocje, których doświadcza wtedy kobieta to zwykle rozpacz, zdenerwowanie frustracja… Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, dlaczego to właśnie one musiały się zderzyć z taką sytuacją. Zaczynają się zastanawiać, czy dostaną od losu szansę urodzenia zdrowego synka. Za przyczyną utraty ciąży może stać kilka chorób. Zapoznaj się z naszym tekstem i zobacz, co może objawiać się samoistnym poronieniem, aby zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości i móc donosić ciążę do bezpiecznego etapu!
W artykule piszemy także o sytuacjach, w których kobieta nie chce urodzić dziecka czy też uważa, że ta chwila nie jest dobra, by została mamą. Co wtedy może zrobić? Jakie są sposoby — te bezpieczne i te nieodpowiedzialne na utratę ciąży?
Więcej przeczytasz poniżej.

Jak wygląda poronienie — samoistne zakończenie ciąży

Poronienie, utrata ciąży czy też samoistne zakończenie ciąży następuje przed zakończeniem II trymestru ciąży. Niestety to nagminny przejaw, który dotyka wiele kobiet na całym świecie. Mimo tak rozwiniętej nauce nie wykryto jeszcze metody na to, aby w każdej sytuacji móc ocalić i utrzymać ciążę. Powody bywają różne, natomiast niezależnie od sytuacji, jest to ciężka chwila, którą trzeba przetrwać.

poronienie

Ile osób zmaga się z problemem utraty ciąży?

Szacunkowo co 4 kobieta doświadczyła w swoim życiu utraty dziecka w pierwszych tygodniach ciąży. Szacuje się, że aż 80% poronień wypada na pierwsze dwa miesiące ciąży i wtedy też często dziewczyny nawet nie są świadome tego, że nosiły pod sercem nowe życie i straciły ją… Wtedy do utraty ciąży dochodzi od razu po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy, a utrata ciąży często może zbiec się z krwawieniem menstruacyjnym, więc może być ono nieodczuwalne.

Samoistne poronienie — objawy poronienia

Najczęściej zauważalne objawy poronienia to:

  • krwawienie z dróg rodnych,
    uciążliwy ból podbrzusza, a także okolicy lędźwiowo-krzyżowej,
  • bolesne skurcze,
  • brak symptomów pasujących do ciąży, czyli m.in.: nudności, nadmierna wrażliwość piersi,
  • brak tętna dziecka podczas wykonywania badania USG (od 5 tygodnia ciąży),
  • podwyższona temperatura,
  • zimne poty.

Ważne! W przypadku utraty ciąży zatrzymanego nie występują żadne zauważalne symptomy. Wtedy organizm zachowuje się tak, jakby było nadal w ciąży. Dopiero podczas badania USG lekarz informuje o braku wyczuwalnego tętna u dziecka.

Poronienie zagrażające

O poronieniu zagrażającym mowa, gdy ciąża jest zagrożona, ale dziecko nadal żyje. Objawy to krwawienie z dróg rodnych – nie wiąże się z żadnym bólem. Występuje zazwyczaj około 5-6 miesiąca ciąży i lekarz dokładnie objaśnia, jak postępować w takiej sytuacji. Może zdarzyć się tak, że ciężarna będzie musiała zostać w szpitalu na kilka dni w celu obserwacji. W przypadku poronienia zagrażającego jest jeszcze szansa na odratowanie dziecka — trzeba wtedy specjalnie zadbać o siebie, a zwłaszcza płód i zrezygnować z kariery zawodowej. Czasami przepisywane są także specjalne lekarstwa.

Poronienie bez krwi

Krwawienie z dróg rodnych nie zawsze oznacza zakończenie ciąży, lecz w takim przypadku błyskawicznie trzeba udać się do lekarza oraz wykonać szereg badań ginekologicznych i nie tylko. Jeśli krwawienie jest obfite, lekarz zadecyduje o całodobowej obserwacji w szpitalu. Krwawienie podczas ciąży bez względu na sytuację jest sygnałem ostrzegawczym, dlatego trzeba wtedy szczególnie zadbać o swój organizm i życie dziecka.

Poronienie chybione

Poronienie zatrzymane, inaczej chybione jest wtedy, gdy mamy do czynienia z obumarciem płodu, jednak organizm się go nie pozbył samoistnie nawet do 2 miesięcy po poronieniu.

Poronienie w toku

To poronienie wiąże się z dużym bólem, podczas którego dochodzi do krwawienia z dróg rodnych. U ujścia szyjki macicy można nawet zauważyć fragmenty pęcherzyka ciążowego.

Poronienie niezupełne

Do poronienia niezupełnego dochodzi po 2 miesiącu ciąży i wtedy to następuje wydalenie jedynie część jaja płodowego, a resztki płodu zostają w macicy.

Jak postępować w przypadku poronień nawracających? Czy można im zapobiec?

O poronieniach nawykowych mówi się, gdy następują 3 utraty ciąży jedna po drugiej. Takie poronienia, które nawracają można leczyć w klinice leczenia niepłodności. Po pierwsze szczególnie ważny jest zdrowy tryb życia — prawidłowo zbilansowana dieta, brak używek, regularny sen, regularna aktywność fizyczna lub bezstresowe życie lub przynajmniej jego redukowanie.
W klinice niepłodności przede wszystkim wykonywane są badania, które mają na celu ustalić, co było powodem pierwszego poronienia oraz określić, czy można temu zapobiec w przyszłości oraz w jaki sposób.

Statystyki poronienia (utraty ciąży)

Większość poronień występuje na wczesnym etapie ciąży — zwykle około 4-6 tygodnia i dotyczy nawet co 5 ciąży! Zwykle następuje to w I trymestrze ciąży. Potwierdzono, że aż 25% ciąż kończy się samoistną utratą przed rozpoczęciem 3 miesiąca.

Przyczyny poronienia

– – -Powody utraty ciąży, które zwiększają ryzyko poronienia:

  • zaburzenia hormonalne: to podstawowe komplikacje związane z hormonami i utrzymaniem płodu. Głównym powodem mogą być infekcje ogólnoustrojowe jak niedoczynność tarczycy lub nieleczona cukrzyca, jednak także zespół policystycznych jajników.
  • choroby bakteryjne lub wirusowe i immunologiczne: odpowiedzialne są za utratę ciąży sporadyczne, a nie nawykowe. Ciało kobiety uważa infekcję za głównego wroga, którego należy zwalczyć, a płód ma za nadprogramowe obciążenie, więc może dojść do utraty ciąży.
  • zmiany patologiczne związane z narządem rodnym kobiety: mowa tutaj o problemach, które mogą powodować poronienie — mięśniaki, macica dwurożna czy jednorożna czy też przegrodzona lub też niewydolność szyjki macicy. To tylko część z możliwych zmian patologicznych.
  • wady bazujące na genach – płodu lub też nieprawidłowości w budowie macicy czy formowaniu się pęcherzyka ciążowego: komplikacje związane z liczbą, lub budową chromosomów zarodka. Rzadko obumarcie płodu jest skutkiem wad genetycznych rodziców.
    trombofilia, czyli problemy z krzepnięciem krwi: utrudnia to zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

Jak długo trwa obumieranie płodu?

Utrata ciąży trwa zazwyczaj dłużej niż jeden dzień. Zdarza się, że od obumarcia płodu mija nawet 7 dni i wtedy objawy poronienia stają się widoczne i odczuwalne.

Czy poronienie jest bolesne?

Obumarcie ciąży wiąże się z bólem, a zwłaszcza tym psychicznym, ale kobiety zwykle opisują ten ból jako podobny do tego odczuwanego podczas krwawienia menstruacyjnego.

Tabletki na poronienie - objawy poronienia

Domowe sposoby na poronienie

  • odwar z liści laurowych: ponoć wypicie szklanki gorącej wody z dwoma paczkami liści laurowych może powodować silne skurcze macicy. Najwięcej ogólnodostępnych opinii wskazuje na to, że enzymy z wywaru wywołują skurcze macicy, jednak nie powodują, że płód zostaje wydalony. Takie rozwiązanie wywołania zakończenia ciąży może mieć bardzo poważne efekty dla zdrowia ciężarnej. W rezultacie należy niezwłocznie jechać do szpitala w celu doczyszczenia macicy (łyżeczkowanie jamy macicy).
  • gorąca kąpiel: kobieta wchodzi do wanny, która wypełniona jest wrzącą wodą. Woda jest tak gorąca, że kobieta bardzo często mdleje, a do poronienia zazwyczaj nie dochodzi. Najgorsze jest to, że jest wysokie prawdopodobieństwo tego, że dziecko przyjdzie na świat z poważną wadą rozwojową.

WAŻNE!

DOMOWE SPOSOBY NA PORONIENIE MOGĄ BYĆ SZKODLIWE DLA ZDROWIA A NAWET ŻYCIA KOBIETY.
JEŻELI KOBIETA CHCE USUNĄĆ CIĄŻĘ POWINNA TO WYKONAĆ W PROFESJONALNEJ KLINICE GINEKOLOGICZNEJ, NP. W CZECHACH

Zakończenie ciąży? Zrób to zgodnie z prawem!

W kraju każdy wariant aborcji jest niezgodny z prawem (także farmakologiczna indukcja poronienia), dlatego wiele Polek decyduje się na Aborcje w Czechach, gdzie jest to zgodne z prawem do 2 miesiąca ciąży. Poza granicami państwa — na terenie Czech obowiązuje Cię czeskie prawo, więc nie musisz obawiać się odpowiedzialności karnej. Wszystko wykonywane jest zgodnie z prawem, ale przy tym możliwie jak najbardziej anonimowo. Pracownicy zatrudnieni w profesjonalnych klinikach aborcyjnych mówią w języku polskim, dlatego możesz w czasie rozmowy telefonicznej rozwiać wszystkie swoje wątpliwości.
Co zabrać ze sobą do kliniki? Dzień przed możesz spożywać jedynie lekkostrawne dania, a 5 godzin przed aborcją nie można już nic jeść, pić ani palić papierosów.

Na zabieg zabierz z sobą:

  • długi T-shirt co najmniej do połowy ud,
  • ręcznik,
  • chłonne podpaski,
  • wygodne klapki.

Zabieg wykonywany jest metodą próżniową pod ogólnym znieczuleniem. Aborcja trwa około 15 minut, a cały pobyt w klinice około półtorej godziny. Usuwanie ciąży tą metodą nie wiąże się z żadnym bólem i jest stuprocentowo skuteczna. To jedyny bezpieczny dla zdrowia sposób usuwania ciąży.

Co robić po utracie ciąży?

Po poronieniu ginekolog zrobi pakiet podstawowych badań. W momencie, gdy poronień było już więcej, ginekolog zleci pakiet badań związanych z genami, hormonalnych oraz nasienia. Utrata dziecka może być efektem różnych nieprawidłowości, dlatego bazą do szansy ponownego starania się o dziecko jest leczenie i zmniejszenie ryzyka kolejnego obumarcia płodu. Kluczem jest wykluczenie zaburzeń genetycznych u obojga partnerów, infekcji immunologicznych, zakaźnych czy innych przyczyn.

Ciąża po utracie dziecka zakończona sukcesem? Czy jest szansa?

Po poronieniu jest duża szansa na to, że następna ciąża zakończy się już radosnym finałem. Po pierwsze ważna jest odpowiednia diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia
Kiedy starać się o dziecko po obumarciu płodu? Zaleca się, że powinno się odczekać więcej niż 3 miesiące.