Aborcja farmakologiczna

Tabletki poronne – alternatywa dla zabiegu?

Od kilku lat wzrasta zainteresowanie środkami farmakologicznymi, których zadaniem jest usunięcie ciąży. W tym artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania związane ze stosowaniem tabletek wczesnoporonnych i przerwania ciąży. Aborcja farmakologiczna ma wiele swoich zwolenników, jednak od kiedy lekarze dokładanie zaczęli badać proces usuwania ciąży tym sposobem, pojawiło się wiele wątpliwości.

Wiele kobiet zastanawia się, czy aborcja farmakologiczna jest bezpieczna.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każda kobieta może zareagować inaczej na dawki leku. Większość z nich jest dostępna tylko na receptę, którą bardzo ciężko uzyskać. Jeżeli kupujemy tabletki poronne przez Internet, musimy liczyć się z prawie stuprocentową szansą na podróbki z Turcji, czy Indii.

Farmakologiczne usuwanie ciąży

Aborcja medyczna (przerwanie ciąży) przy użyciu środków farmakologicznych, czyli usunięcie ciąży jest w Polsce nie legalne, natomiast korzystanie z tabletek, których skutkiem ubocznym może być jej usunięcie, w pewien sposób pozwala obejść ten zakaz. Na pewno cały zabieg lepiej wykonać w Czechach, zarówno aborcja farmakologiczna, jak i sam zabieg przerwania ciąży. Dlaczego? Powód jest prosty – w przypadku komplikacji (skutki uboczne) możesz pojechać do szpitala, wezwać karetkę i uzyskać pomoc. Na terenie naszego kraju – owszem, zapewne uzyskasz pomoc, ale od razu zostaniesz posądzona o przestępstwo, bo każda metoda aborcji w Polsce nie jest dozwolona. Szczególnie tabletki poronne, rozumiane jako aborcja medyczna. Aktualne prawo na to nie pozwala, natomiast w sąsiadujących (niektórych) krajach jest to możliwe. Aborcja w Czechach pomoże Ci czuć się bezpiecznie. W tym trudnym dniu klinika aborcyjna zapewnia pomoc psychologa dla kobiet. Aborcja przy użyciu leków wedle światowej organizacji zdrowia WHO jest bardzo ryzykowna, a nawet odradzana. Szczególnie jeżeli nie wykluczasz planowania rodziny.

Podczas aborcji farmakologicznej mogą pojawić się niespodziewane skutki uboczne, z którymi kobiety (a przynajmniej znaczna część) może sobie nie poradzić. Z tego powodu bardzo ciężko je zakupić na terenie Unii Europejskiej. Niewskazane jest przeprowadzać aborcję farmakologiczną powyżej 12 tygodnia ciąży. Ryzyko śmierci kobiety jest wysokie.

środków farmakologicznych

Jaki środek pozwoli usunąć niechcianą ciążę?

Najpopularniejszym i najbardziej dostępnym jest substancja czynna o nazwie misoprostol (lub mizoprostol), występuje w dwóch głównych lekarstwach: Arthrotecu i Cytotecu (oba wymagają recepty). Istnieją inne, bezpieczniejsze metody niż przy użyciu środków farmakologicznych. Poronienie następuje przy pomocy tabletek, jak:

Gdzie i kiedy można kupić tabletki do aborcji farmakologicznej?

Tak naprawdę tabletki możemy kupić w każdej chwili – w Internecie jest dużo ogłoszeń związanych ze sprzedażą tabletek poronnych. Przy ich zakupie należy zwracać szczególną uwagę na ich źródło, pochodzenie i kwotę (zbyt niska również może świadczyć o próbie oszustwa). Z zakupem tabletek przez Internet wiąże się wiele niebezpieczeństw często opisywanych przez użytkowników forów kobiecych np. wyłudzanie wrażliwych danych osobowych, obfite krwawienie, czy skuteczność bliska zeru.  Dodatkowo cena znacznie przewyższa standardowe ceny leków np. cytotec, na niektórych ogłoszeniach kosztuje 900 zł! Środki kupowane przez Internet to duże niebezpieczeństwo zakupu podróbki, a co za tym idzie nieudane poronienie. Wiele razy kobiety zamiast tabletek poronnych, otrzymywały środki placebo lub na przeczyszczenie. Od tego ile kosztuje aborcja farmakologiczna, zależy jakie tabletki wczesnoporonne wybierzemy. Aborcja farmakologiczna cena – od 100 zł do 950 zł

Co wiemy o bezpieczeństwie aborcji farmakologicznej?

Czy warto stosować tabletki wczesnoporonne? Każdy środek poronny ma swoje skutki uboczne. Istnieją różne przeciwwskazania zdrowotne np. ilość przebytych chorób, odporność na dawki mizoprostolu i ogólnego stanu zdrowia organizmu kobiety. Na przykładzie mifepristonu – zalecaną i bezpieczną dawką jest 6 tabletek. Tymczasem na zahamowanie rozwoju ciąży, potrzebujemy minimum 12 dawek leku. Niestety, często już przy 5 dawce ból staje się nieznośny, nie jesteśmy w stanie przyjąć więcej leku. Płód zostaje mocno uszkodzony, ale nie usunięty. Następnym krokiem jest „donoszenie” ciąży lub łyżeczkowanie macicy. Wszystko zależy od stanu i czasu trwania płodu, warto w takiej sytuacji wybrać się do zaufanego ginekologa. Wiele z lekarzy w takiej sytuacji powołuje się na „klauzulę sumienia” i nie udziela porady, pomocy.

Aborcja farmakologiczna bardzo często kończy się niepowodzeniem.

Główne przyczyny:

aborcja farmakologiczna

1.Zakup innego lekarstwa niewpływającego na ciążę (w opakowaniu tabletek poronnych). Fałszywe strony internetowe często sprzedają podróbki w celu szybkiego zarobku pieniędzy. Sprzedaż masowa, bez dbałości o zdrowie kobiet.

usuwanie ciąży
2.

Powikłania, efekty uboczne, obfite krwawienie, brak dodatkowej dawki tabletek (jednym z niebezpieczniejszych są silne krwotoki, co w 80% przypadków musi skończyć się wezwaniem lekarza z powodu zagrożenia życia lub bardzo silnych skurczy macicy)

bezpieczna aborcja

3.
Źle dobrane dawkowanie, ciąża pozamaciczna, brak sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia kobiety (dawka powinna zostać skonsultowana z lekarzem, jednak w Polsce jest to niemożliwe ze względów na kluzulę sumienia. Lekarze mogą się na nią powołać w takiej sytuacji.)

Aborcja farmakologiczna skutki i przebieg

Na czym polega aborcja farmakologiczna? Aborcję farmakologiczną wykonuje się przy pomocy środków farmakologicznych, które nie są do tego przeznaczone. Ich efektem ubocznym jest przerwanie ciąży. Należy uważać na informację, które można znaleźć w internecie. Mówią one o skuteczności tabletek nawet do 9 tygodnia ciąży. Prawdą jest, że przeprowadzenie aborcji tą metodą można dokonać do 5 tygodnia ciąży. Nie kupimy oryginalnych zestawów, tylko pojedyncze leki wątpliwego pochodzenia. Przebieg przeprowadzenia aborcji domowej zależy od użyciu zestawu leków, które wybierzemy oraz ogólnego stanu zdrowia pacjentki. Po podaniu doustnie ciężej wykryć tabletki (szczególnie arthrotec), pamiętajmy o tym podczas kontroli lekarskiej.

Jak wygląda aborcja farmakologiczna?

Jak przeprowadzić aborcję farmakologiczną? Zabieg przerwania ciąży nie jest prosty, reakcja organizmu może być różna. Na początku przyjmujemy dawkę mifepristonu. Po pierwszej dawce czujemy się względnie dobrze, może pojawić się delikatne krwawienie i bóle brzucha. Potem po ok 24 godzinach kobieta otrzymuje misopristol. Zalecana dawka przez producenta to ok 6 tabletek jednak, aby zadziałały poronnie musimy zabrać ich aż 12! Co 3 godziny przyjmujemy kolejne 4 tabletki. Niestety wiele kobiet nie potrafi wytrzymać bólu już po zażyciu dodatkowej dawki. Nie możemy używać środków rozkurczających. Następują skurcze macicy, pojawiają się mdłości. Te dolegliwości są normalną reakcją organizmu na dawkę leku. Krwawienie wraz z usuwaniem tkanki ciążowej ma różne natężenie, utrzymuje się nawet po 2 dniach od aborcji farmakologicznej (warto mieć przy sobie podpaski).

Problem pojawia się, gdy zaczynamy za bardzo krwawić, tracimy przytomność, skurcze macicy stają się nie do zniesienia, a stan tylko się pogarsza. Pozostaje jedno wyjście – zgłosić się do lekarza. Lekarz może zobaczyć, że zażyłaś tabletki wczesnoporonne, które świadczą o próbie usunięcia ciąży – czy zgłosi to dalej? Nie wiadomo.

tabletki wczesnoporonne

Jak bezpiecznie usunąć ciążę?

Najlepszym i pewnym sposobem na usunięcie niechcianej ciąży jest skorzystanie z kliniki aborcyjnej, gdzie profesjonalny zespół lekarzy zadba o komfort i bezpieczeństwo wykonania zabiegu. Bezpiecznie dokonasz zabiegu do 12 tygodnia, a zalecany czas przerywania ciąży to do 9 tygodni.
Obecnie znajduje się kilka najczęściej polecanych klinik wykonujących aborcję, które mieszczą się na Słowacji i w Czechach (w tych krajach aborcja jest legalna). Zabieg przerywania ciąży jest tam na porządku dziennym.