Mizoprostol (misoprostol)

co warto o nim wiedzieć?
–  mizoprostol ciąża
–  misoprostol opinie
–  jak stosować mizoprostol
– aborcja za granicą

Jest substancją aktywną występującą w lekarstwach. Środek ten jest w wielu krajach sprzedawany bez recepty. Mizoprostol w Polsce zarejestrowany jest pod nazwą handlową Cytotec (dostępny na receptę) i Arthrotec – są to niesteroidowe leki przeciwzapalne, stosowane np. w zapobieganiu owrzodzeniom żołądka. Jednakże nie stosując się z zaleceniami lekarza i zażycia większej ilości tabletek powoduje skurcze macicy. Nie ma rzetelnych badań, które potwierdzają skuteczność mizoprostolu poronnie. Z powodu popularyzacji bezpiecznych zabiegów w klinice, coraz mniej towarzystw medycznych inwestuje w ten sposób aborcji. Z racji rosnącego odsetku zgonów w większości państw aborcja farmakologiczna jest wycofywana. Podobnie WHO ( Światowa Organizacja Zdrowia)  odradza tę metodę.

Mizorpostol poronny a aborcja w Polsce

Kobiety coraz częściej chcą wiedzieć, jak wygląda aborcja oraz gdzie mogą ją wykonać. Z racji tego, że aborcja w Polsce jest tematem tabu, jedynym źródłem wiedzy jest Internet. Coraz cześciej można przeczytać o tzw. podziemiach aborcyjnych. Polscy lekarze i lekarki wykonują usuwanie ciąży w swoich prywatnych gabinetach, a umowny czas otwarcia to 17:00. Niestety są to najczęściej słabo wyszkoleni lekarze lub emeryci, którzy chcą sobie dorobić po godzinach pracy. Dodatkowo cena zabiegu w Polsce jest wyższa niż za granicą nawet o 300- 700 zł.

Aborcja w Polsce nie jest legalna, więc usuwanie ciąży jest bardzo nieodpowiedzialne. Podczas zabiegu może dojść do np. krwotoku wewnętrznego lub innych działań niepożądanych. Lekarz w ostateczności wybierze wyjazd do szpitala – nie ucieknie od konsekwencji w postaci pozbawienia możliwości wykonywania zawodu oraz grzywny finansowej, więzienia. Pamiętaj! W przypadku komplikacji musimy zgłosić się do szpitala, a następnie podać powód naszych dolegliwości. Po otrzymanej pomocy z całą pewnością otrzymamy karę pozbawienia wolności lub finansową za nielegalnie wykonany zabieg aborcji.

Usunięcie niechcianej ciąży za pomocą tabletek jest możliwe do 5 tygodnia. Choć w Internecie spotkamy się z informacją, że tabletki wczesnoporonne są skuteczne nawet do 9 tygodnia ciąży – nie wierzmy w te mity. Podobnie jak popularyzowane mity bezbolesnej aborcji wykonanej w domu. Wystarczy zabrać kilka tabletek i ciąża zostaje usunięta. To mit wykreowany przez sklepy handlujące nielegalnymi lekami typu mizoprostol na poronienie.

Jak działa mizoprostol? Tabletki misoprostol a usuwanie ciąży

Zmiękczenie szyjki macicy pojawia się w następstwie interakcji na linii mizoprostol a prostaglandyn. Następnie macica kurczy się i wydala swoją zawartość. Lek mizoprostol może być podawany na wiele sposobów, ponieważ wchłania się przez powierzchnie śluzówki. Lek mifepriston wchłania się zarówno z przewodu pokarmowego, jak i dopochwowo. Docelowo służy leczeniu choroby wrzodowej żołądka, spowodowanej niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Misoprostol gdzie kupić?

Lek wydawany jest na receptę, żadna apteka nie sprzeda tego leku bez zalecenia lekarza. W Internecie jest więc pełno oszustów, którzy oferują lek mizoprostol w zawyżonej cenie z naciskiem na Indyjskie/Tureckie podróby. Za kupno leku misoprostol lub mifepristonu bez recepty możesz otrzymać karę finansową, jak i pozbawienia wolności.

Mizoprostol cena

Cena mifepristonu waha się między 430 zł a 590 zł.

Warto przemyśleć zakup tabletek poronnych przez Internet. Skąd mamy pewność, że otrzymamy właściwe leki? Oryginalne zestawy poronne są bardzo drogie, podobnie jak koszty transportu z Turcji czy Indii. Spotykaliśmy się z przypadkami, kiedy zamiast tabletek poronnych kobiety otrzymywały leki placebo. Możemy mieć „szczęście” i otrzymać leki placebo, leki  przeczyszczające lub trutkę dla szczurów. Działania niepożądane mogą być dużo gorsze niż ewentualne skutki aborcji.

Jak stosować mizoprostol poronnie? Kiedy zaczyna działać?

Jeżeli już jesteś gotowa do usunięcia ciąży – postępuj zgodnie z zaleceniami leku mizoprostol, koniecznie przeczytaj ulotkę. Przeczytaj o zaleceniach oraz sprawdź, czy nie jesteś uczulona na aktywne substancje mizoprostolu. Pierwszą dawką leku jest mifepriston, popijasz ją wodą i czekasz 24h. Następnie musisz zażyć 4 tabletki co 3 godziny, co łącznie daje 12 tabletek misoprostolu. Wedle producentów maksymalna dzienna dawka leku (przy leczeniu schorzeń, wrzodów żołądka) to tylko 6 tabletek! Jeżeli chcesz, aby aborcja domowa doszła do skutku, musisz zażyć więcej tabletek. Każda aborcja ma różny przebieg; krwawienie powinno rozpocząć się już po pierwszej dawce. Z naszych doświadczeń (i ocen kobiet, które wykonały aborcję farmakologiczną) lepiej odpuścić sobie tego dnia codzienne czynności. Każda kolejna dawka będzie potęgować odczuwany ból i skurcze. Nasilenie bólu może doprowadzić do omdlenia warto, aby była z Tobą bliska osoba.

Co jeszcze może pojawić się podczas stosowania mizoprostolu

Podwyższona temperatura ciała, dreszcze oraz biegunka to kolejne dolegliwości, które odczujemy. Każda kobieta reaguje inaczej.
Drugim często zadawanym pytaniem jest: czy aborcja boli? Wywołanie poronienia tworzy ból o różnym natężeniu. Teoretycznie możemy zażyć tabletki przeciwbólowe, jednak mogą nie pomóc. Mało kobiet porównuje ból do tego odczuwanego podczas miesiączki. Warto napisać otwarcie, że ból jest ogromny i trwa nieprzerwanie przez kilka godzin – podobnie jak porodowy. Gorączka powyżej 39 stopni może oznaczać infekcje dróg rodnych.

Objawy nieudanej aborcji farmakologicznej

Jeżeli już jesteśmy po 12 tabletkach misoprostolu – czekamy. Wyróżniamy poronienie zupełne i niezupełne. Niepokój pojawia się, gdy nie jesteśmy pewne czy aborcja domowa doszła do skutku. Na przykład nie widzimy zarodka nawet 2 dni po zażyciu pierwszej dawki misoprostolu.
Kiedy mizoprostol nie zadziała co dalej? Jakie są objawy nieudanej aborcji? Są sygnały, których nie możemy zlekceważyć jak: bardzo silny ból podbrzusza, gorączka powyżej 38 stopni, obfite krwawienie lub gnijąca wydzielina z pochwy. Jeżeli naciskamy na podbrzusze i odczuwamy ból – to również powód do niepokoju. Po zaobserwowaniu jakichkolwiek z wymienionych sygnałów konieczna jest wizyta u ginekologa, który wykona łyżeczkowanie jamy macicy i usunie pozostałą tkankę. Niestety, jest możliwość, że zarodek mimo uszkodzenia – wciąż żyje. Wtedy musimy wykonać do kilku dni drugą aborcję lub wyjechać za granicę i wykonać zabieg usuwania ciąży.

Metody aborcji – jak usunąć ciążę?

Poronienie w domu to nie jedyna opcja. Wiele kobiet nie wie jak stosować misoprostol, by zadziałał poronnie, czy co zrobić jak nie okaże się nieskuteczny. Konsekwencje są ogromne i tutaj wiele kobiet ma dylemat, bo nikt nie da gwarancji, że aborcja farmakologiczna dojdzie do skutku.

Czy są inne rozwiązania?
Możemy wykonać usuwanie ciąży za granicą np. u naszych sąsiadów na Słowacji. Podobnie w aborcja w Czechach jest legalna, a Tobie nie grożą żadne konsekwencje. Tam aborcja jest legalna, jesteśmy pod stałą opieką lekarzy i wsparciu pielęgniarek. Cały zabieg trwa około godzinę, jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. W klinice zachowany jest wysoki reżim sanitarny oraz wysoko wykwalifikowana kadra lekarska. Cały personel mówi w języku polskim.
To bezpieczna opcja, nie ma ryzyka powikłań, nikt nie zapyta o powód zabiegu.
Większość klinik zapewnia bezpłatny transport z największych polskich miast. Nie musisz obawiać się o koszty dojazdu, winiety i przygotowania pojazdu do wyjazdu za granicę.

Główne skutki uboczne zastosowania misoprostolu to:

do 30 minut od spożycia wystepują m.in.: bóle brzucha i bóle głowy, skurcze, krwawienie, któremu towarzyszą wylewy skrzepów i tkanki.
Mogą również wystąpić działania niepożądane jak: mdłości, nudności wymioty, biegunki, bóle i zawroty głowy.

Przedawkowanie charakteryzuje się także zaburzeniami czynności nerek, niewydolność wątroby,
Niektóre kobiety porównują ból do tego odczuwanego podczas porodu, który ustępuje do 24 godzin.

Docelowo mizoprostol jest stosowany do leczenia: choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, hamuje wydzielanie kwasu solnego, zapalenia błony śluzowej,

tabletki wczesnoporonne

Pamiętaj!

tabletki poronne to nie jedyny sposób, gdy metody antykoncepcji zawiodą. Jeśli decydujesz się pozbyć niechcianej ciąży, wykonaj zabieg w sprawdzonej i legalnej klinice aborcyjnej. Nie podejmuj ryzyka, które niosą za sobą tabletki. Decydując się na zabieg oszczędzasz sobie różnego rodzaju powikłań.
Znana klinika aborcyjna na Słowacji dostarcza wszystkie informacje o zabiegu, możesz zadzwonić i dopytać. Dla polskich Klientek jest zapewniony bezpłatny transport. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i usunąć ciążę w klinice, pod okiem doświadczonego personelu medycznego.