Arthrotec

Tabletki na poronienia Arthrotec

– co warto o nich wiedzieć?

Czy tabletki poronne arthrotec można kupić w aptece?

Na polskim rynku sprzedawany w dwóch wersjach: Arthrotec i Arthrotec Forte (oba posiadają taką samą ilość misoprostolu 200 mcg, różnica polega na zwiększonej dawce Dikllofenaku). Wiele osób zastanawia się czy kupi arthrotec bez recepty? Lek jest na receptę, lekarze rzadko go przepisują ponieważ może mieć bardzo silne skutki uboczne. Jedna dawka tabletki może przesądzić np. o krwawieniu wewnętrznym. Niestety, aby lek arthrotec zadziałał poronnie musimy zażyć większą dawkę niż zalecana. Dodatkowo lekarze przepisując leki tego typu, muszą zapisać w specjalnym rejestrze: kto uzyskał lek, dolegliwości oraz czy osoba została poinformowana o skutkach niepożądanych. Choć o bezpiecznej aborcji napisano już wiele artykułów – sprawdźmy dokładnie ich źródło. Większość to mity powielane przez internetowe sklepy z tabletkami. Podczas aborcji domowej mogą pojawić się niespodziewane skutki uboczne leków.

Arthrotec Cena – od 35 zł do 150 zł.

Aborcja farmakologiczna – co to jest Arthrotec i jak działa?

To jeden ze środków wywołujące skurcze macicy, które są niezbędne, aby usunąć ciąże przy pomocy tabletek poronnych.
Stosowany również w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów lub choroby zwyrodnieniowej stawów. Zawiera środek przeciwbólowy Diklofenak.
Głównymi przeciwskazaniami do stosowania leku Arthrotec są np. nadwrażliwość na diklofenak, czynna choroba wrzodowa, występowanie ciąży pozamacicznej, niewydolność serca, ponieważ powodują działania niepożądane.

Arthrotec na poronienie, kiedy zaczyna działać?

Musisz wiedzieć, że arthrotec często jest reklamowany jako lek na usunięcie niechcianej ciąży. Niestety wiele kobiet tą informacją zostaje wprowadzona w błąd. Aby usunąć ciąże najpierw trzeba zabić rozwijający się zarodek – dzięki dawce mifepristonu. Ten lek uniemożliwia zarodkowi oddychanie i pobieranie pokarmu z organizmu. Następnie należy zażyć Arthrotec, który wywołuje bardzo silne skurcze macicy. Każda kobieta jest inna i ma różny „próg bólu”. Skurcze powodują ból podobny do tego odczuwanego podczas porodu, które mimo zażycia środków przeciwbólowych nie każda kobieta jest w stanie znieść. W przeprowadzonych badaniach najczęstszą przyczyną nieudanej aborcji farmakologicznej jest za mała dawka leku. Kobiety nie są w stanie zabrać następnej dawki leku. Potem występuje problem – płód został bardzo uszkodzony, ale nie usunięty. Musimy założyć, że jeżeli nie przeprowadzimy kolejnej aborcji do kilku dni, płód będzie wciąż się rozwijał. Jednak statystycznie 1 na 5 kobiet podejmuje się następnej próby.

Aborcja farmakologiczna często wywołuje traumę psychiczną. Jeżeli jesteśmy w ok. 4-5 tygodniu ciąży – to ostatni moment, aby tabletki usunęły ciążę. Dodatkowy tydzień oczekiwania na 3 x 4 tabletki, może przesądzić o skuteczności aborcji farmakologicznej. Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest wybranie zabiegu usuwania ciąży – najlepiej za granicą.

Arthrotec przebieg poronienia

Jak przeprowadzić domową aborcję? Najlepiej skorzystać z gotowego zestawu poronnego. Tak jak wspominaliśmy, Arthrotec tylko wywołuje skurcze macicy!

Wcześniej zażywamy mifepriston, czyli antyprogesteron, który na skutek przerwania dotlenienia zarodka, powoduje jego śmierć. Po 30 minutach odczujemy pierwsze nudności. Przyjmuje się około 12 tabletek samego Arthrotecu – 4 tabletki co 3 godziny. Wszystkie tabletki popijamy ciepłą wodą. Wkładasz je pomiędzy policzek a dziąsło. Następnie trzymasz je w ustach około 30 minut, potem musisz wypluć resztki. To, co zostaje to diclofenak.

Obfite krwawienie występuje już po 1 dawce. Dodatkowo może pojawić się biegunka, skurcze macicy. Jeżeli stosujesz lek Arthrotec forte, cały proces trwania aborcji farmakologicznej przedłuża się i zarodek zostaje wydalony nawet po 2 dniach. Niektóre kobiety nawet tydzień później podczas oddawania moczu widziały skrawki zarodka.

Co się dzieje z organizmem kobiety podczas poronienia? Jak się przygotować?

Na krwawienie musisz przygotować sobie zapas podpasek, tampony zdecydowanie odpadają. Nie powinnaś stosować leków przeciwbólowych jeżeli nie jesteś ich w 100% pewna (środki przeciwbólowe w połączeniu z tabletkami poronnymi mogą różnie zareagować).  Bardzo silny skurcz macicy też jest oznaką do niepokoju. Podobnie wydzieliny z pochwy koloru żółto/zielonego. Czasem dziewczyny mdleją z bólu, a ciąża nie zostanie usunięta.

Aborcja farmakologiczna niestety nie jest w 100% bezpieczną opcją, a jej skutki uboczne na długi czas odbiją się na zdrowiu kobiety. Tabletki na poronienie powinny być stosowane do 5 tygodnia ciąży. Po tym czasie ryzyko komplikacji znacząco wzrasta, a sama skuteczność maleje. Usuwania ciąży nigdy nie wykonujemy po 20 tygodniu. Po tym czasie płód jest zdolny do samodzielnego życia poza organizmem matki. Arthotec wywoła skurcze porodowe, które doprowadzą do urodzenia żywego dziecka.

Przeczytaj także o tabletkach Mizoprostol

Arthrotec objawy poronienia

Skąd mamy wiedzieć, że tabletki zadziałały? Czy 3x 4 tabletki to wystarczająca dawka? Dowodem jest widoczność zarodka w wypadających resztkach z krwią z macicy. Przez kilka dni będą wydalane skrzepy i elementy płodu. Możesz iść do lekarza po zabiegu, aby się upewnić o prawidłowym przebiegu poronienia. Jednak koniecznie przyjmij tabletki arthrotec doustnie! Inaczej w badaniu mogą wystąpić resztki (jeżeli przyjmiesz dopochwowo), które lekarz zauważy.

Objawy nieudanej aborcji farmakologicznej.

Wyróżniamy poronienie zupełne i niezupełne.

 • Poronienie niezupełne – resztki tkanek zostają w macicy, wykonywany jest zabieg łyżeczkowania macicy, ponieważ prowadzi to do zapalenia (wydzielina z pochwy ma brzydki, gnijący zapach). Po naciśnięciu na brzuch odczuwasz silny ból. Wysoka gorączka utrzymująca się dłużej niż kilkanaście godzin. Co jeżeli w trakcie przyjmowania tabletek odczucia są nie do wytrzymania? Czasem w trakcie pojawi się krwotok wewnętrzny – niestety to już znak, że musimy pojechać do szpitala na OIOM.

  Najczęstszą przyczyną nieudanej aborcji farmakologicznej jest przyjęcie zbyt małej ilości tabletek. Tak jak wspominaliśmy – tutaj pojawia się problem. Ponieważ bezpieczna dawka leku nie usunie ciąży, a odpowiednia jest zbyt duża i ciężko uniknąć skutków ubocznych. Skutki są zbyt silne, żeby nie przerwać aborcji. Bardzo silny krwotok z macicy to znak, że należy przerwać przyjmować lek arthrotec (nawet jak została nam jeszcze dawka konieczna do usunięcia ciąży). Koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

 • Poronienie zupełne – zostaje poronione całe jajo płodowe, nie trzeba interweniować. Po kilku dniach dla pewności można wykonać test ciążowy.

Jak bezpiecznie usunąć niechcianą ciąże?

Tabletki wczesnoporonne bez recepty są wątpliwą formą usuwania ciąży. Jeżeli chcesz zadbać o swój komfort i zdrowie wybierz bezpieczną formę aborcji. Usuwanie ciąży w Czechach to już standard wśród Polskich kobiet. Oprócz tego, że zabieg jest legalny, możemy liczyć na wysoko wyszkoloną kadrę lekarską oraz kontakt również po zabiegu. Nie muszą podawać powodu decyzji, kobiety są pod opieką lekarzy i pielęgniarek a cały zabieg (zamiast 2- 4 dni męczarni) trwa ok. 1 godzinę. Zabieg jest bezpieczny, nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
Klinika zapewnia opiekę i doradztwo również po zabiegu.

Aby istniała możliwość poronienia, musimy przyjąć dawki większe niż zalecane. Niestety grozi zatruciem organizmu oraz ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Arthrotec skutki uboczne

Arthrotec stosowany w dużych ilościach może powodować działania niepożądane, np.:

 • gorączka powyżej 39 stopni,
 • uszkodzenie nerek, głownie związane u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek
 • niezwykle silny ból,
 • spowolnienie akcji serca,
 • zapalenie błony śluzowej żołądka,
 • biegunka,
 • wymioty,
 • możliwość uszkodzenia płodu (ale nie poronienie),
 • krwawienie z przewodu pokarmowego,
 • zawroty głowy i zaburzenia widzenia
 • może powodować zaburzenia czynności nerek,
 • zapalenie przewodu pokarmowego,
 • zapalenie przełyku (zapalenie błony śluzowej jamy ustnej),
 • wrzody żołądka i/lub dwunastnicy powodowane przez leki przeciwzapalne,
 • i inne czynne krwawienia.

Przeciwwskazania:

 • leki moczopędne
 • leki na nadciśnienie
 • leki z grupy nlpz
 • inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych
 • jeżeli w ostatnim czasie zażyłaś więcej niż 20 tabletek
 • ryzyko wystąpienia zbyt dużego krwawienia
 • zawroty głowy, zaburzenia 
 • niewydolność nerek
 • jednoczesnego stosowania innych produktów leczniczych
 • nieodpowiednie dla kobiet w wieku przedmenopauzalnym
 • niewydolność nerek lub problemy zaburzeniami czynności wątroby
 • czynna choroba wrzodowa żołądka
 • dla kobiet kobiet planujących ciążę w okresie ok. roku od poronienia
 • nadciśnienie tętnicze

Uwaga!

Cytotec i Arthrotec to nie tabletki wczesnoporonne – wywołują one tylko skurcze macicy. To leki z grupy NLPZ, stosowane w leczeniu objawowym choroby zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnego zapalenia stawów

FAQ dotyczące leku poronnego Arthrotec:

1. Czy tabletki poronne Arthrotec można kupić w aptece?

Arthrotec jest lekiem na receptę. Dostępny jest w dwóch wersjach: Arthrotec i Arthrotec Forte. Mimo że niektórzy mogą zastanawiać się nad zakupem bez recepty, lekarze rzadko przepisują ten lek z uwagi na potencjalnie poważne skutki uboczne, takie jak krwawienie wewnętrzne.

2. Co to jest Arthrotec i jak działa jako lek na poronienie?

Arthrotec to lek wywołujący skurcze macicy, używany do usuwania niechcianych ciąż. Zawiera Diklofenak, który jest środkiem przeciwbólowym. Nie jest jednak przeznaczony wyłącznie do celów poronnych, ale także do leczenia stanów zapalnych stawów.

3. Kiedy Arthrotec zaczyna działać w przypadku poronienia?

Arthrotec jest często używany w połączeniu z innymi lekami, takimi jak mifepriston, aby spowodować poronienie. Arthrotec indukuje silne skurcze macicy, które są kluczowe w procesie usuwania ciąży. Dawkowanie i skuteczność mogą się różnić w zależności od indywidualnych czynników.

4. Jak przebiega poronienie przy użyciu Arthrotec?

Przed zażyciem Arthrotecu konieczne jest przyjęcie mifepristonu, który zatrzymuje rozwój zarodka. Arthrotec wywołuje skurcze macicy, prowadząc do usunięcia ciąży. Proces ten może być bolesny i prowadzić do obfitego krwawienia.

5. Jakie są skutki uboczne Arthrotec?

Skutki uboczne mogą obejmować gorączkę, bóle, zapalenie błony śluzowej żołądka, biegunkę, wymioty, a nawet uszkodzenie nerek. Istnieje również ryzyko nieudanej aborcji farmakologicznej, której objawy mogą być różnorodne i poważne.

6. Jakie są przeciwwskazania do stosowania Arthrotec?

Przeciwwskazania obejmują m.in. niewydolność nerek, czynną chorobę wrzodową żołądka, stosowanie innych leków, które mogą mieć interakcje z Arthrotecem, oraz inne czynniki zdrowotne, takie jak ciąża pozamaciczna czy niewydolność wątroby.

7. Czy aborcja farmakologiczna z użyciem Arthrotec jest bezpieczna?

Aborcja farmakologiczna może wiązać się z poważnymi skutkami ubocznymi i nie zawsze jest w 100% skuteczna. W przypadku wątpliwości lub obaw zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

8. Czy istnieją alternatywy dla Arthrotec w przypadku aborcji?

W niektórych krajach, takich jak Czechy, legalne są zabiegi aborcji pod opieką wyszkolonego personelu medycznego. Jest to bezpieczna alternatywa dla aborcji farmakologicznej.

9. Jakie są zalecenia dotyczące przyjmowania Arthrotecu?

Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących dawkowania i stosowania Arthrotecu. Niedostosowanie się do zaleceń może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

10. Czy Arthrotec może być stosowany w przypadku planowania ciąży?

Arthrotec nie jest odpowiedni dla kobiet planujących ciążę, z uwagi na ryzyko poważnych działań niepożądanych i potencjalne negatywne skutki dla rozwijającego się płodu.

Mimo że Arthrotec może być stosowany w różnych przypadkach, zawsze należy konsultować się z lekarzem przed jego użyciem, zwłaszcza w przypadku aborcji. Niezależnie od sytuacji, bezpieczeństwo i zdrowie pacjentki powinny być priorytetem.